TOPOLA


    Pojemność zbiornika 28 mln m3 . Stała rezerwa powodziowa wynosi 4,6 mln m3, rezerwa forsowana 6,3 mln m3, łącznie więc pojemność zbiornika Topola do dyspozycji ochrony przeciwpowodziowej wynosi 10,9 mln m3 .
    Zlokalizowany jest na obszarze gmin Kamieniec Ząbkowicki i Paczków w km 93 + 400 Nysy Kłodzkiej. Za bartnikami idąc z biegiem Nysy Kłodzkiej, trafiamy nad zbiornik zaporowy Topola. Żeby tam dotrzeć autem trzeba z drogi 382 skręcić w prawo w kierunku wioski Topola i dotrzeć do mostu na Nysie. Jeżeli tuż przed mostem skręcimy w lewo,, dojedziemy do miejsca gdzie na rzece można zwodować łódź. Stąd do zbiornika jest jeszcze kawałek drogi. W inne miejsca zbiornika też można dotrzeć tylko na piechotę bo od strony drogi 382 jest on otoczony wysokim wałem, więc samochód trzeba zostawić przy wale. Zbiornik Topola powstał po zalaniu wyrobiska, z którego wydobywano żwir. Wyrobisko jest nadal eksploatowane, dlatego jego dno jest bardzo urozmaicone. Tkwi w nim wiele karczy po wyciętych drzewach. Doskonałe warunki mają tu więc różne gatunki ryb, zwłaszcza okonie i sandacze. Nad brzegami zasiadają również karpiarze bo w wodach Topoli pływają niezłe okazy tego gatunku. Woda z Topoli wlewa się na turbiny małej elektrowni i przepływa do zbiornika Kozielno. Ma on ponad 3 km długości i 2 km szerokości i ok 10m głębokości w najgłębszym miejscu. Słynie z grubych szczupaków które żyją pośród licznych zatopionych karczy Inwestycja jest proekologiczną formą rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych i zagospodarowania gruntów odpadowych (piasków i nadkładów). Podstawowa jego funkcja to ochrona przeciwpowodziowa: gromadząc wody powodziowe ogranicza kulminację fali Nysy Kłodzkiej zmniejszając straty powodziowe poniżej zbiornika. Spiętrzenie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych, a także stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki wodnej. .

 Co możemy tu złowić?

    Niemal wszystkie ryby. I akurat w tym przypadku nie jest to takie czcze gadanie. Są to bowiem zbiorniki bardzo młode.Żyją w nich wszystkie gatunki ryb rzecznych występujących w nysie Kłodzkiej: brzany, świnki, klenie, jelce, a nawet pstrągi i lipienie, a także ryby ze starych żwirowni: płocie, leszcze, sandacze, sumy, rekordowe karpie, no i oczywiście okonie oraz szczupaki. Szczególnie dwa ostatnie gatunki, jak we wszystkich młodych zbiornikach, znalazły tu znakomite warunki rozwoju.
    Zatopione krzaki, zalane nieużytki i łąki oraz pofałdowane kamieniste, żwirowe dno pełne sąsiadujących ze sobą głębi i płycizn sprawiają, że drapieżniki mają tu pełno najróżniejszych kryjówek i znakomitych miejsc tarliskowych. Okonie biorą na niewielkie twistery i kopyta w kolorze niebieskim i motoroil, zawiązane na bocznym troku.
    Wędkarze z Kłodzka, którzy dawno odkryli już tutejsze wody, twierdzą, że w obu zbiornikach naprawdę piękne garbusy, a płycizny z zatopionym krzakami są znakomitymi łowiskami szczupaków, które dają się kusić zarówno na powierzchniowe coblery, jak i duże gumy założone na lekkie główki. Ciekawy jest wpływ Nysy Kłodzkiej do Topoli. Jest to bardzo dobre łowisko grubych lipieni, pstrągów potokowych, tęczaków, a także prądolubnych ryb karpiowatych: brzan, kleni, jelców i świnek. Trzeba przyznać, że szczególnie brzany i świnki dorastają tu do olbrzymich rozmiarów. W osiąganiu fantastycznych wielkości zapewne będzie pomagać im czysty i pełen pokarmu zbiornik.

ZDJĘCIA

  • Wyjazd na Kozielno - Wojtek